-
Fogápolás 50 év felett 2022 01. 28 11:13Szájápolás dohányosoknak 2022 01. 21 15:03Szájápolás dohányosoknak2022 01. 21 15:03
Szájápolás dohányosoknak
Nemcsak a fehér, de az egészséges fogakért is
A dohányzás káros az egészségünkre, ezzel napjainkra már mindenki tisztában van. Az erős dohányosoknak előbb-utóbb a külsejükön is megmutatkoznak káros szenvedélyük kellemetlen jelei – így például fogaik idővel megsárgulnak.
De a dohányosokat nemcsak a rák kialakulásának kockázata, vagy esztétikus fehér fogaik elszíneződése vagy akár a kellemetlen lehelet kialakulása fenyegeti. A dohányzás a szájüreg egészségére is rossz hatással van, ezért a szájápolás dohányosoknak az átlagnál is nagyobb odafigyelést igényel. Előzzük meg fogaink károsodását, elvesztését hatékony szájápolással!
Szájápolás dohányosoknak a szájüregi megbetegedések elkerüléséért
A dohányfüst számos olyan vegyületet tartalmaz, mely mérgező hatású. Mivel pedig a dohányzás során a füst először a szájüregbe kerül, már ott rögvest megkezdi kifejteni káros hatásait a nyálkahártyán.
A dohányzás csökkenti a szájüreg védekező rendszerének erősségét. Ez többek között a fogágyra van káros hatással, a fogínygyulladás, egyéb fogágybetegségek kialakulásával járhat, ami akár foghullást is okozhat.
A dohányzás immunrendszerünket is gyengíti, melynek következtében lassabban gyógyulnak a különböző szájüregi megbetegedések, és a fogíny vérkeringését is rontja.
Szájápolás dohányosoknak az esztétikusabb megjelenésért
A dohányfüst ráadásul a dohányosok fogainak külső megjelenését sem kíméli. Elszíneződéseket, foltokat hagy maga után, a barnától egészen a fekete árnyalatig. A szájápolás dohányosoknak azért is igényel nagyobb törődést, mert a dohányzás szenvedélye felgyorsítja a fogkőképződést.
Az erős dohányosoknál kialakuló fogínyproblémák – ha nem előzik meg őket – hosszú távon akár a csontpusztulás folyamatát is meggyorsítják. Ez pedig előbb-utóbb a fogak meglazulását eredményezi, ami végül a fogak elvesztéséhez vezet.
A szájápolás dohányosoknál nemcsak a látható, hanem az érezhető kellemetlen jelenségek megszűntetése miatt is lényeges. A kellemetlen szájszag elűzésére is érdemes odafigyelniük a dohányosoknak.
Szájápolás dohányosoknak: a legfontosabb teendők
Dohányosoknak mindenképpen ajánlott, hogy lehetőség szerint mielőbb szokjanak le erről a káros szenvedélyről. De addig is, milyen jellegű szájápolás ajánlott dohányosoknak?
A legfontosabb, hogy tisztítsuk meg fogunkat és szájüregünket a lehető legalaposabban a lepedékképző baktériumok lehető leghatékonyabb eltávolításával. Szájápolás dohányosoknak, a következőképpen:
-
fogmosás minimum naponta kétszer (vagy akár minden dohányzás után), lehetőleg fogínygyulladást megelőző fogkrémmel a szájhigiénia fenntartása érdekében;
-
a fogínygyulladás elkerülése érdekében:
-
olyan fogkefe használata, ami kíméletesen, de egyúttal hatékonyan távolítja el a lepedéket,
-
a fogközök és az ínyszél tisztítása egycsomós fogkefével,
-
rendszeres szájöblítés megfelelő szájöblítővel;
-
-
rendszeres és gyakori fogorvosi ellenőrzés a betegségek megelőzésére, időben történő felfedezése és a fogkövek, elszíneződések eltávolítása érdekében.
Ne feledje: a dohányzás káros hatásai nemcsak külsőnket, de végső soron egészségünket is komolyan veszélyeztetik. Minél előbb megszabadul ettől a káros szenvedélytől, annál jobban fogja érezni magát a bőrében, és fogorvosát sem kell gyakran látogatnia.